MASZ PROBLEM? SKORZYSTAJ Z POGOTOWIA JĘZYKOWEGO

0

Nasz język bardzo często może budzić wiele wątpliwości. Kto z nas, pisząc ważny tekst, nie zastanawia się czasem, jak odmienić dany wyraz lub gdzie postawić przecinek? Napisać „Prezydent Miasta Olsztyna” czy „Prezydent Miasta Olsztyn”? W rozstrzyganiu tego typu dylematów z pewnością pomoże Pogotowie Językowe.

Sprawny język to podstawa. Dlatego też w poniedziałek (13 listopada) ruszyło internetowe Pogotowie Językowe działające przy Instytucie Polonistyki i Logopedii UWM w Olsztynie. Pogotowie to inicjatywa kilkorga językoznawców, którzy będą oni pomagać olsztynianom w rozstrzyganiu drobnych wątpliwości poprawnościowych. – W ostatnim czasie z pytaniami o to, czy dane sformułowanie jest błędem czy nie, spotykamy się niemalże każdego dnia. To pokazuje, że Polacy chcą mówić poprawnie, warto więc im w tym pomóc – wyjaśnia dr hab. Mariola Wołk, koordynator projektu.

Z usług Pogotowia Językowego bezpłatnie może skorzystać każdy. Wystarczy w sposób jasny sformułować swoje pytanie i przesłać je na adres mailowy: pogotowie.jezykowe.olsztyn@gmail.com lub wypełnić prosty formularz zamieszczony na stronie internetowej Pogotowia Językowego.

Uruchomione Pogotowie, jest pierwszą tego typu poradnią językową w naszym regionie. W całej Polsce jest ich zaledwie sześć. – Liczymy, że Pogotowie Językowe to dopiero początek naszej popularyzatorskiej działalności. Już wkrótce planujemy kilka innych inicjatyw, które, mamy nadzieję, że spotkają się z zainteresowaniem tych olsztynian, którzy szczególnie dbają o to, jak pięknie i ładnie wyrazić to, co pomyśli głowa – zdradza dr hab. Mariusz Rutkowski, prof. UWM, dyrektor Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM w Olsztynie.

Zdjęcie: pixabay.com

Reklama
PODZIEL SIĘ