OSZUSTOM PODAJĄCYM SIĘ ZA CBŚP PRZEKAZAŁA 150 TYSIĘCY ZŁOTYCH

0

Mimo wielu działań informacyjnych policji, na terenie Warmii i Mazur nadal zdarzają się przypadki wykorzystywania ufności osób starszych przez oszustów i naciągaczy. Najlepszym przykładem jest przypadek 69-latki z Elbląga, która oszustom, podającym się za funkcjonariuszy CBŚP, przekazała 150 tys. złotych.

– Zdarzają się jeszcze przypadki, kiedy przestępca trafi na podatny grunt, wykorzysta dobre serce, troskę i przywiązanie seniora do rodziny i wyłudzi często oszczędności całego życia. W tym tylko tygodniu mieliśmy kilka prób wyłudzenia pieniędzy metodą na tzw. wnuczka, tylko jedna z tych osób przekazała pieniądze oszustowi – mówią rzecznicy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Ofiarą oszustów padła 69-letnia mieszkanka Elbląga. Kobieta zostawiła mężowi kartkę z informacją, że uczestniczy w akcji Centralnego Biura Śledczego Policji. Jak się okazało, w jednym z banków wypłaciła 130 tys. złotych, a kolejne 20 tysięcy zabrała z domu. Całą zebraną kwotę przekazała naciągaczom, podającym się właśnie za funkcjonariuszy CBŚP.

Wraz ze zwiększającą się świadomością ludzi dotyczącą sposobu działania oszustów, zmieniają się również metody działania przestępców. – W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. kradzież „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób – wyjaśniają policjanci.

Co zrobić, gdy otrzymamy telefon od rzekomego policjanta?

 

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Reklama
PODZIEL SIĘ