WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE LIDEREM INWESTYCJI

0

Województwo warmińsko-mazurskie jest liderem pod względem wydatków inwestycyjnych samorządów – tak wynika z rankingu przygotowanego przez pismo „Wspólnota”. Na końcu zestawienia znalazło się województwo łódzkie.

Z rankingu przygotowanego przez „Wspólnotę” wynika, że poziom inwestycji samorządowych od kilku lat jest niższy od oczekiwanego. Według danych, najlepszy pod tym względem był rok 2010. Zaś wielkość budżetowych wydatków majątkowych w 2016 roku, spadła do najniższego poziomu od 2005 roku.

– Eksperci sądzą co prawda, że rok 2016 był ostatnim, kiedy poziom inwestycji samorządowych malał (liczony rok do roku), ale podobnie mówiło się rok wcześniej. Co prawda w tej chwili przybywa oznak, że w 2017 r. niekorzystna tendencja się odwróci, przede wszystkim w wyniku większej absorpcji środków unijnych, ale lepiej tonować optymizm – czytamy w rankingu „Wspólnoty”.

Według raportu, struktura wydatków inwestycyjnych powiatów i województw od kilku lat dotyczy głównie inwestycji związanych z transportem. Maleją natomiast wydatki związane z inwestycjami dotyczącymi ochrony zdrowia, oświaty czy rolnictwa.

– W ubiegłym roku zmieniliśmy zasady naszego rankingu. Wcześniej skupialiśmy się na inwestycjach w infrastrukturę techniczną (transport, gospodarka mieszkaniowa, gospodarka komunalna). Od zeszłego roku bierzemy pod uwagę całość wydatków majątkowych, stąd nie podajemy miejsc zajmowanych przez samorządy we wcześniejszych latach – podają autorzy raportu.
Według zestawienia „Wspólnoty” w czołówce znajduje się aż pięć regionów wschodniej Polski. – To chyba jedyny ranking, w którym bogactwo nie przekłada się na poziom inwestycji samorządowych. Uznawane raczej za biedne, zajmujące 2. miejsce, woj. podlaskie wydało na inwestycje w ciągu ostatnich trzech lat ponad trzykrotnie więcej niż przedostatnie, raczej bogate woj. wielkopolskie – podają autorzy rankingu.
Zestawienie województw (czołówka rankingu) pod względem średnich wydatków inwestycyjnych per capita w latach 2014–2016:

1. warmińsko-mazurskie – 326,04

2. podlaskie – 315,80

3. lubelskie – 302,84

4. podkarpackie – 253,81

5. świętokrzyskie – 211,17

– W centrum zainteresowania samorządu województwa jest człowiek. Naszym celem są działania ukierunkowane przede wszystkim na wzrost gospodarczy, innowacyjność, współpracę z inwestorami, samorządami, sferą nauki. Wszystko to z poszanowaniem natury. Na Warmii i Mazurach to środowisko przyrodnicze determinuje charakter relacji między człowiekiem a gospodarką – komentuje dla „Wspólnoty” marszałek Gustaw Marek Brzezin.
Wśród głównych inwestycji, przytoczono modernizację dróg wojewódzkich (787 mln zł), Regionalny Port Lotniczy Olsztyn-Mazury (102 mln zł) i modernizację Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie (46 mln zł).
W zestawieniu dotyczącym wydatków inwestycyjnych w miastach wojewódzkich, Olsztyn zanotował spadek z 3. na 8 miejsce. – Kolejne lata powinny być znacznie lepsze pod względem inwestycyjnym – powiedział „Wspólnocie” Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. W przypadku stolicy naszego regionu, zwrócono uwagę na już realizowane inwestycje związane z transportem i komunikacją zbiorową: drogi prowadzące do obwodnicy, przebudowa śródmiejskich ulic i budowa drugiej nitki tramwajowej.
Reklama
PODZIEL SIĘ