SPECJALNE PUNKTY MAJĄ ZMNIEJSZYĆ KOLEJKI W SZPITALNYCH ODDZIAŁACH RATUNKOWYCH

0

Wraz z początkiem października w razie nagłej choroby, mieszkańcy Olsztyna zamiast na oddziale ratunkowym, potrzebną pomoc znajdą w punktach nocnej i świątecznej opieki medycznej. Na terenie miasta funkcjonują cztery takie punkty.

– W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do której przychodni jest zapisany. W gabinecie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać z porad lekarskich, z pomocy pielęgniarki przy świadczeniach zleconych przez lekarza lub z pomocy doraźnej. Tu również, w przypadku stanu nagłego pacjenta zapewni się mu opiekę do czasu przekazania go do izby przyjęć – podaje Urząd Miasta Olsztyna.

Wspomniane punkty świadczą usługi jedynie w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i są czynne poniedziałku do piątku od 18:00 do 8:00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

W stolicy regionu funkcjonują cztery takie punkty:

  • Miejski Szpital Zespolony (porady lekarza dla osób dorosłych)
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny (porady lekarza dla osób dorosłych)
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Malarkiewicz i Spółka (porady lekarza ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży)
  • Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy (porady lekarza ze szczególnym uwzględnieniem opieki lekarskiej nad dziećmi)

Według założeń, punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej mają znacznie odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe, gdzie ciężko chorzy pacjenci wymagający szybkiej interwencji medycznej często musieli czekać w jednej kolejce z lżej chorymi, którzy nie zdążyli z wizytą u lekarza w swojej przychodni.

Źródło: UM Olsztyna

Reklama
PODZIEL SIĘ