URSZULA PASŁAWSKA: CHCEMY PREZYDENCKIEGO WETA WS. NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI

0

Posłowie i posłanki z Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego wystosowali do prezydenta Andrzeja Dudy list, w którym apelują o zawetowanie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności.

Posłowie wspomnianych partii uważają, że ustawa o Narodowym Instytucie Wolności nie posiada narzędzi do rozwiązywania problemów organizacji pozarządowych. I docelowo będzie jedynie kontrolował ich działalność oraz według uznania, będzie wypłacał dotacje z pieniędzy publicznych. „Istnieje obawa, że środki wpłyną wyłącznie na konta organizacji związanych i popierających PiS, jak fundacje ojca Rydzyka czy państwa Elbanowskich” – czytamy w komunikacie z biura poselskiego Urszuli Pasławskiej.

Prezes PSL jest jedną z trzech sygnatariuszek listu. – Razem z Moniką Wielichowską z Platformy Obywatelskiej i Moniką Rosą z Nowoczesnej powołałyśmy również zespół parlamentarny ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Nasze cele to wypracowanie reguł współdziałania z NGO opartych na Konstytucji RP oraz obrona trzeciego sektora przed zależnością od polityków – mówi Urszula Pasławska.

Posłanka zwraca uwagę, że w naszym kraju zarejestrowanych jest około 17 tys. fundacji oraz 86 tys. stowarzyszeń. – Ich głos nie został nawet wysłuchany podczas procedowania nad ustawą – wyjaśnia wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zdaniem autorów listu, już nawet ze względu na fakt, że Prawo i Sprawiedliwość nie wyraziło zgody na wysłuchanie argumentów NGO i odrzucenie ich poprawek i wniosków, ustawa ta nie powinna wejść w życie. – Apelujemy do prezydenta o weto – kończy posłanka.

Reklama
PODZIEL SIĘ